Zika virüsü Türkiye’yi tehdit ediyor

0
1287

Güney Amerika’da ve Pasifik Okyanusu adaları bata olmak üzere dünyayı kasıp kavuran sivrisinek kaynaklı Zika virüsü hastalığı, birçok Avrupa ülkesi ile birlikte Türkiye’yi de tehdit ediyor.

Henüz aşısı ve ilacı olmayan virüsün hızla yayılmasında su birikintileri baş rolü oynuyor. Bilim insanları, Zika ile mücadelede modern ilaçlama yöntemlerinin kullanılmasının şart olduğuna dikkat çekiyor.

Zika Virüsü nedir?

1947 yılında Uganda’da keşfedilen hastalık, adını buradaki Zika ormanından almaktadır. Aradan geçen 71 yıla rağmen hastalıkla mücadelede önemli bir yol kat edilemeyen hastalık,  ülkemizde “seyahat hastalığı” adıyla bilinir.

Sıtma, sarı humma, Dang hummasının ardından, insan hayatını tehdit eden ve sivrisineklerin tarafından yayılan enfeksiyonlar listesinde ilk sıraya yerleşen hastalığa, Flavivirus grubundan bir RNA virüsü olan Zika yol açıyor. Hastalık, enfekte olmuş Aedes türü sivrisineklerin ısırması ile yayılıyor. Ayrıca kan nakli ve cinsel ilişkinin de bulaşmaya yol açabileceği belirtiliyor. Zika virüsü hastalığı, enfekte bir anneden doğum esnasında bebeğe geçebiliyor.  Bu durum mikrosefali, yani bebeğin olması gerekenden daha küçük kafa tasına sahip olmasına yol açıyor. Virüsü kapan bebeklerde gelişim geriliğinden felce kadar birçok Guillain-Barre Sendromu ve nadiren de ölümler görülebiliyor.

Belirtileri nelerdir?

Aşısı ve ilacı olmayan Zika Virüsü hastalığına yakalananların yüzde 80’i herhangi bir belirti ile karşılaşmadıklarını belirtse de, yüzde 20’lik kesimde görülen en belirgin semptomlar ani ateş, deride kırmızı döküntü, eklemlerde şiddetli ağrı, el ve ayaklardaki küçük eklemlerde şişme, göz akı iltihabı, baş ağrısı ve kusma şeklinde sıralanıyor. Hastalığa yakalananlara bol sıvı alımı, ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar ve bol bol dinlenme öneriliyor.

WHO, Türkiye’yi “orta derecede riskli bölge” olarak tanımlıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından çok yüksek riskli bölge olarak Güney Amerika ve Pasifik adaları gösterilmiş olsa da dünyanın büyük bölümünün yüksek derecede ve orta derecede riskli olarak nitelendiriliyor. Türkiye’de Aedes türü sivrisineğin özellikle Karadeniz Bölgesinde yaşadığı, soğuk hava şartlarında hayatta kalabildiği ortaya konan çalışmalar neticesinde Türkiye için orta derecede riskli bölge tanımlamasının yetersiz olduğuna dikkat çekiliyor.

Zika Virüsü hastalığından korunma yolları

Bu hastalıkla baş etmek için öncelikle sivrisinek ısırıklarından korunmak gerekiyor. İkinci ve daha da önemli yöntem ise ilaçlama.

Uzmanlar, Zika virüsü hastalığına yakalanmamak için şu önerilerde bulunuyor:

Pencere ve kapılarınızda  ince gözenekli tel koruyucu kullanın.

Geceleri uyurken vücudunuzu olabildiğince örtün, açık kalan kısımlara sivrisinek kovucu sürün. Yatağınızda cibinlik kullanın.

Sivrisinekler yumurtalarını durgun sulara bırakırlar, yavrular da yedi gün içerisinde yumurtalarından çıkarlar. Bu nedenle bulunduğunuz ortamda açıkta olan su kabı, tahliye kanalı, havuz, saksı tabağı gibi durgun su oluşturan alanları ilaçlatın.

Ayrıca yedi gün dolmadan bu birikintilerdeki suyu değiştirin ve hareketlendirin.

Açık ve kapalı alanlarda çevreye ve insana zararsız ilaçlama yaptırın ve ilaçlamayı tekrarlayın.

Tek ilaçlamayla yetinmeyin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here