Yoğurt mayalarken bu hatalara dikkat!

0
242

Marketlerden satın alınan yoğurtlarla ilgili tartışmalara her gün bir yenisi ekleniyor. İşte kalsiyum deposu yoğurdu daha sağlıklı tüketebilmek için evinde yoğurt mayalamak isteyenler için yoğurt mayalamanın püf noktaları…

En önemli nokta maya

Birçok kişinin yaptığı ilk hata maya ile sütü birleştirirken yoğurdun soğuk olması sebebiyle kesilmesi. Kullanacağınız maya hazır yoğurttan da olabilir, ev yoğurdundan da. İyice kaynamış süt biraz ılındıktan sonra mayanın içine iki-üç kaşık sütü sürekli karıştırarak eklemek mayayı aktifleştirmek için yeterli. İyi bir yoğurt için mayanın sütün sıcaklığına yakın olması şart. Unutulmamalı ki güzel bir yoğurdun yolu ilk olarak mayadan geçiyor.

Süt ne çok sıcak ne de çok ılık olmalı

Yoğurdun kıvamının tutturulmasında sütün sıcaklığı oldukça önemli. Evinde sürekli yoğurt mayalayanların söylediği gibi, sütün sıcaklığı “serçe parmağınızı içinde 6-7 saniye tutabileceğiniz derecede” olmalı.

Süt çok sıcakken mayalanan yoğurdun kıvamı tutsa da tadı ekşi olabilir. Süt gerekenden fazla soğumuş ise yoğurt beklenenden sulu olur ve bekleme süresini artırmak gerekir.

Bekleme süresi

Yoğurt mayalarken son dikkat edilmesi gereken nokta ise, kabın kapağının hava almayacak bir şekilde kapatılması. Eğer yoğurt mayaladığınız kabı bir havlu ile sararsanız, ısısını koruyan süt daha iyi mayalanacaktır. Ayrıca cam kavanozlarda mayalanan yoğurtların daha lezzetli olduğu bilinmektedir.

Yaklaşık 8 saat bekleyen yoğurdun ilk olarak kapağı açılmalı, bu şekilde yarım saat dışarı da bekletilmelidir. Bu püf nokta da, yoğurdun kıvamının oturmasında önemli rol oynamakta.

Son olarak, maya kattığınız sütün kapağını kapatarak hava almayacak şekilde bezle sarmanız, yoğurdun lezzeti ve kıvamı için oldukça önemlidir.
Daha sonra sardığınız havludan yoğurdu tamamen çıkartıp, bir saat dışarıda beklettikten sonra buzdolabına koyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here