Günde 15 dakika ip atlayarak formunuzu koruyun

0
1487

Milyonlarca insan kilo vermek ve formda kalmak için çeşitli diyetler uyguluyor, spor salonlarına gidiyor. Peki ya vücudunuzu formda tutmanın hem ekonomik hem de evinizde rahatlıkla yapabileceğiniz, özel bir uğraş gerektirmeyen bir yolu olduğunu söylesek? Evet, ip atlayarak kilo verebilir, mevcut kilonuzu koruyabilirsiniz.

Diyet yaparak kilo vermek kalıcı değildir. Beslenmenizin yanı sıra spor yapmanız da şarttır. Ancak birçok kişi çeşitli sebeplerle spor yapamamaktadır. İp atlamak için ne büyük bütçelere ne de özel bir hazırlanma sürecine gerek var. Spor malzemeleri satan bir mağazadan herhangi bir atlama ipi almanız yeterli.

İp atlayarak kaç kalori yakılır?

Hem kolay hem de ucuz bir egzersiz yöntemi olan ip atlamak, her gün düzenli olarak uygulandığında ayda 2-4 kilo vermeye yardımcı oluyor. İp atlarken, ilk 5 dakika hafif tempo ile zıplayarak, daha sonra tempoyu artırarak ve son 3 dakikada tempoyu tekrar düşürerek 30 dakika atlamak öneriliyor. Bu kurala uyulduğunda, her 15 dakikada 100 kalori yakabileceğiz belirtilmektedir.

Daha hızlı tempoda daha fazla kalori

İp atlamanın bir diğre avantajı da, istenilen tempoda istenilen kalorinin yakılabilmesidir.  Amerikan Spor Sağlığı Yüksekokulu’nun verilerine göre, 69 kilo olan bir kişi, yavaş tempoda 1 saat boyunca ip atladığında 472 kalori yakarken, hızlı tempoda ip atladığında ise 708 kalori yakabilmektedir. 7000 kalori, eksi 1 kilo demektir. Basit hesapla ip atlarken günde 1000 kaloriden haftada bir kilo zayıflamak mümkündür.

Metobolizmayı hızlandırır, vücudun şekillenmesini sağlar

İp atlamak eğlenceli bir aktivite olmasının yanı sıra, metabolizmanın hızlanmasına da katkı sağlar.Yağlar yakılırken kas oluşumuna destek vererek vücudun şeklini korur. İp atlamaya başlamadan önce, olası bir sakatlığı engellemek için bir miktar eklem ısıtma ve esneme hareketi yapman da faydalı olacaktır. İp atlama egzersizi yürümekten bile daha güvenli bir zayıflama egzersizidir.

İp atlamanın faydaları

Vücuttaki tüm kaslar aktifleşir

Selülit ile mücadelede etkilidir

El – ayak koordinasyonunu sağlar

Beynin her iki yarısını da eş zamanlı olarak çalıştırır

Varise karşı koruyucudur

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır

Stres atmayı sağlar

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here