Besinleri bir de böyle saklamayı deneyin

0
1385

Bazı besinlerin raf ömrü doğru saklama teknikleriyle uzatılabildiğini biliyor muydunuz? İşte besinlerin ömrünü uzatmak için ip uçları…

Yeşillikleri peçeteye sarıp buzdolabında saklayın

Birçok kişi pazardan aldığı marul, maydanoz, dereotu gibi yeşillikleri, naylon torba içinde buzdolabında saklar. Fakat bu durum, yeşilliklerin hızla çürüyerek bakterilerin çoğalmasına yol açar. Yeşillikleri saklamada en iyi yöntem ise önce peçeye veya temiz kağıtlara sararak buzdolabında saklamaktır.

Buzdolabında saklanan domatesin tadı bozuluyor

Domatesler soğuk havada uzun süre kalırsa kritalleşerek donar. Bu da tadının bozulmasına neden olur. Domatesi taze tüketebilmek için en doğru yöntem az alıp buzdolabında kısa süre bekletildikten sonra tüketmektir.

Süt şişeleri buzdolabının raflarında saklanmalı

Süt şişeleri genellikle buzdolabının kapağında saklanır. Fakat kapak açıldıkça şişeler sıcak hava ile temas eder. Bu durum da raf ömrünün kısalmasına yol açtığı için, süt şişeleri buzdolabının kapağa oranla daha soğuk olan raflarda tutulmalıdır.

Baharatları ocaktan uzak tutun

Baharatları ocağın yakınında ya da üzerindeki dolaplarda saklayanlardansınız hataya düşüyorsunuz demektir. Sıcaklık baharatların renklerini ve kokularını bozar. Baharatlarınızı kapalı kapta, serin, kuru ve karanlık yerlerde saklamalısınız.

Peyniri yağlı kağıda sarın

Peynir, satın alınan ambalajı ile saklanırsa, bir süre sonra bozulur ve kokar. Peynirinizi sarıp saklayabileceğiniz özel delikli peynir kâğıtları vardır. Bunun yerine sıradan bir yağlı kağıda sarmanız da delikli kağıtla aynı işi görecektir. Yağlı kağıda sardığınız peyniri daha sonra streç ile sararak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bal buzdolabında şekerlenir

Balı buzdolabına koyduğunuzda şekerlenir ve kristalize olur. Balı saklamak için en doğru yer serin ve karanlık bir ortamdır.

Patates ve soğanı ayırın

Patates ve soğan havaya nem ve gaz salar. Bu da hem patatesin hem soğanın hızla çürümesine neden olur. Bunun yerine patates ve soğan ayrı kaplarda, kuru ve serin yerlerde saklanmalıdır.

Ketçabı buzdolabına koyun

Ketçabın bozulacağı çoğu kişi tarafından düşünülmez. Ancak bir domates ürünü olan domates, içindeki asitler nedeniyle sıcak ortamda hızla bakteri üretir. Bu nedenle ketçap mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here